top of page
adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak

Alimenty – jakie kwoty, jaki czas…

W poprzednim artykule „Alimenty na dziecko” opisano jak rodzic, z którym mieszka dziecko może ustalić w sposób formalny alimenty od rodzica zobowiązanego. Jednakże, warto też wiedzieć w jaki sposób ustalić kwoty rat alimentacyjnych oraz za jaki okres czasu można takich alimentów żądać.


Wysokość alimentów


Wysokość ustalanych kwot alimentów zależy oczywiście od tego czy ustalane są one za porozumieniem w umowie alimentacyjnej czy dochodzone w pozwie przed sądem. W zasadzie w umowie mogą zostać ustalone dowolnie, a ich wysokość zależy jedynie od woli rodziców. Oczywiście nie mogą one być oderwane od rzeczywistych potrzeb, ale też nie muszą ich dokładnie odzwierciedlać.


W przypadku, gdy rodzic dochodzi alimentów na dziecko przed sądem, kwoty muszą odzwierciedlać mniej więcej realne wydatki na dziecko. Sąd ustalając wysokość alimentów bierze pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby dziecka, jak i możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego. Oznacza to, że należy przedstawić sądowi rozpiskę miesięcznych wydatków na dziecko, oszacować kwoty, które są przeznaczane na jego utrzymanie. Z drugiej strony, należy wziąć pod uwagę w jakiej sytuacji majątkowej jest drugi z rodziców i jakie są jego możliwości zarobkowe, tzn. jakie kwoty jest w stanie przeznaczać na dziecko. Oczywiście, im mniej interesuje się dzieckiem, tym wyższe kwoty będzie zobowiązany płacić.


Czas płacenia alimentów


Alimenty są specyficznym roszczeniem, które ma na celu zapewnienie środków utrzymania dziecku. Zatem, można ich dochodzić przed sądem w każdym czasie (oczywiście w czasie gdy dziecko jest niepełnoletnie) po narodzinach dziecka. Są to alimenty ustalane na przyszłość, w określonych ratach, płatne do określonego dnia każdego miesiąca z prawem żądania odsetek ustawowych za opóźnienie.


Ale czy można dochodzić alimentów wstecz? Oczywiście, że tak, jednakże można ich żądać tylko trzy lata wstecz, bowiem takie alimenty ulegają przedawnieniu właśnie z upływem trzech lat. Wtedy trzeba wskazać sądowi konkretną kwotę obejmującą właśnie te trzy lata, jeżeli w tym okresie rodzic zobowiązany nie płacił w ogóle albo płacił za mało, a potrzeby dziecka nie zostały wtedy zaspokojone.

Comments


bottom of page