Instytucja dobrowolnego poddania się karze (tzw. DPK) zawarta w kodeksie postępowania karnego jest rozwiązaniem pozwalającym podejrzanemu lub oskarżonemu uzyskać uzgodniony wymiar kary bez przeprowadzania całego postępowania przygotowawczego przed prokuratorem albo postępowania dowodowego przed sądem. Przepisy kodeksu postępowania karnego przewidują jej zastosowanie zarówno na etapie postępowania przygotowawczego jak i już przed sądem po wniesieniu aktu oskarżenia przez prokuratora. W tym artykule zajmę się dobrowolnym poddaniem się karze w toku postępowania przygotowawczego.
Przesłanki
Przepis, który reguluje instytucję dobrowolnego poddania się karze to art. 335 kodeksu postępowania karnego. Przewiduje on dwa tryby DPK: tryb uproszczony i tryb zwykły. Różnią się one przede wszystkim tym, że w trybie uproszczonym po uzgodnieniu kary z prokuratorem wnosi on do sądu wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych kar. Natomiast, w trybie zwykłym prokurator wnosi akt oskarżenia wraz z takim wnioskiem.
Najistotniejsze jednak są przesłanki, które pozwalają na zastosowanie DPK. Ogólnie rzecz ujmując, najważniejszą przesłanką jest to, aby okoliczności popełnienia przestępstwa i wina oskarżonego nie budziły wątpliwości. Dodatkowo, w trybie uproszczonym podejrzany musi wyraźnie przyznać się do winy. Co więcej, ważna jest jego postawa, czyli prokurator musi widzieć, że przede wszystkim podejrzany żałuje popełnienia przestępstwa, podjął próby pojednania się z pokrzywdzonym, próbował naprawić szkodę wyrządzoną przestępstwem czy nie był dotąd karany. Prokurator bierze także pod uwagę interes osoby pokrzywdzonej, aby wskutek DPK nie została ona jeszcze bardziej pokrzywdzona.
Dlaczego warto rozważyć DPK?
Instytucja dobrowolnego poddania się karze jest rozwiązaniem pozwalającym w pewnych okolicznościach na uzgodnienie z prokuratorem wymiaru kary, środków karnych, a nawet kosztów procesu. Oczywiście, korzyści jej zastosowania pojawiają się wtedy, gdy sprawca faktycznie popełnił przestępstwo, a zebrany materiał dowodowy nie pozostawia co do tego wątpliwości. Niejednokrotnie, skorzystanie z dobrodziejstwa DPK po prostu opłaca się dla podejrzanego, bowiem może „wynegocjować” karę z prokuratorem i uniknąć niejednokrotnie wyższej kary, która zapadłaby po przeprowadzeniu całego postępowania przed sądem.
Oczywiście, nie należy zapominać, że sąd co do zasady nie ma bezwzględnego obowiązku przychylić się do wniosku prokuratora o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych kar. Sąd bada zawsze zasadność takich wniosków oraz to czy proponowane kary są adekwatne do popełnionego przestępstwa. Najczęściej jednak, sądy przychylają się do takich wniosków, mając na uwadze to, że są one wynikiem porozumienia pomiędzy prokuratorem a podejrzanym i sąd nie może całkowicie w nie ingerować. Dlatego, warto rozważać skorzystanie z dobrodziejstwa tej instytucji, o ile okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą żadnych wątpliwości, a sam sprawca ma świadomość nieuchronności kary.
Comments