W poprzednim artykule pt. ”Dobrowolne poddanie się karze – co to takiego?” pisałam, że instytucję tą można zastosować zarówno w postępowaniu przygotowawczym jak i w postępowaniu przed sądem. Opisałam tam przesłanki do skorzystania z niej w toku dochodzenia bądź śledztwa. W tym artykule zajmę się dobrowolnym poddanie się karze już po wniesieniu aktu oskarżenia przez prokuratora, czyli DPK przed sądem.
Przesłanki
Art. 387 kodeksu postępowania karnego określa okoliczności, w których oskarżony może skorzystać z dobrodziejstwa dobrowolnego poddania się karze przed sądem. Kodeks wyróżnia dwa momenty, w których jest to możliwe. Pierwszy, to ten wskazany w wyżej podanym przepisie, czyli: „do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej”. Zatem, już na pierwszej rozprawie oskarżony może zaproponować DPK. Drugim momentem jest chwila, gdy oskarżony otrzymuje odpis aktu oskarżenia – wtedy może wysłać do sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
Ponownie, aby sąd zgodził się na dobrowolne poddanie się karze przez oskarżonego musi zbadać czy okoliczności popełnienia przestępstwa i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości, a także czy pozwala na to postawa oskarżonego. Ponadto, zdarza się, że sąd modyfikuje propozycje oskarżonego, aby mieć pewność, że cele postępowania karnego zostaną osiągnięte. Propozycje oskarżonego muszą także spotkać się z aprobatą prokuratora oraz samego pokrzywdzonego, bowiem gdy oni nie wyrażą zgody na zastosowanie DPK, sąd będzie prowadził całe postępowanie dowodowe.
Korzyści
Tak jak przy DPK w postępowaniu przygotowawczym, tak i DPK w postępowaniu sądowym przynosi korzyści dla oskarżonego. Ma on szanse na niższy wymiar kary i poddanie się takim karom, którym jest w stanie podołać. Oczywiście, zasadą jest przyznanie się przez oskarżonego do winy i nie budzące wątpliwości okoliczności, że to właśnie on popełnił przestępstwo. Dlatego, biorąc to wszystko pod uwagę w przypadku otrzymania aktu oskarżenia, warto rozważyć skorzystanie z dobrodziejstwa instytucji dobrowolnego poddania się karze.
Comments