top of page
adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak

Jak przeprowadzić dział spadku?

W poprzednim artykule pt. „Stwierdzenie nabycia spadku” pisałam o tym, że postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potrzebne są do tego, aby podjąć czynności związane z działem spadku.

W jakim celu?


Na początku trzeba zauważyć, że jeżeli jest kilku spadkobierców to cała masa spadkowa należy do nich na zasadzie współwłasności w częściach ułamkowych, co oznacza, że każdy z nich posiada w majątku określony ułamek, np. 1/2, 1/3, 1/4. Dlatego, aby każdy ze spadkobierców stał się jedynym właścicielem danej rzeczy wchodzącej do masy spadkowej konieczne jest przeprowadzenie działu spadku.


W jaki sposób?

Przepisy kodeksu cywilnego przewidują dwa sposoby działu spadku:

1) umowny dział spadku,

2) sądowy dział spadku.


Pierwszy z nich to czynność przeprowadzona u notariusza z udziałem wszystkich spadkobierców, którzy są zgodni w jaki sposób przeprowadzić dział spadku, tzn. kto i co otrzyma na własność. Jeżeli tylko choć jeden ze spadkobierców nie zgadza się na taki podział, to podzielić spadek można już tylko w sądzie. Każdy ze spadkobierców może wtedy złożyć wniosek do sądu rejonowego jednocześnie wskazując co wchodzi w skład masy spadkowej oraz w jaki sposób chciałby dokonać działu spadku. Postępowanie o dział spadku jest postępowaniem dość czasochłonnym, szczególnie wtedy, gdy spadkobiercy mają inne pomysły na podzielenie się spadkiem. Jednakże, sąd bierze pod uwagę wszystkie stanowiska i orzeka tak, aby dział spadku był w miarę możliwości zgodny z wolą każdego ze spadkobierców.

Comments


bottom of page