Kończysz pracę u pracodawcy, składasz wypowiedzenie lub rozwiązujesz umowę o pracę za porozumieniem stron, pracodawca przyjmuje do informacji Twoje odejście z firmy i tyle. On uważa, że nie jest już do niczego zobligowany - wynagrodzenie Ci wypłacił, ekwiwalent za urlop również. Ale Tobie wciąż czegoś brakuje. Tak, nie dostałeś świadectwa pracy! A przecież nie pracujesz już u tego pracodawcy i nic już z tym nie możesz zrobić. Nieprawda! Wraz z wygaśnięciem stosunku pracy, nie wygasają automatycznie wszystkie obowiązki pracodawcy. A jednym z nich jest właśnie wydanie pracownikowi świadectwa pracy.
Pracodawca – co powinien?
Zgodnie z art. 97 kodeksu pracy pracodawca powinien wydać świadectwo pracy w dniu, w którym ustaje stosunek pracy. Na przykład, stosunek pracy ustaje w dniu 30 lipca i w tym dniu pracownik powinien dostać świadectwo pracy. Bardzo często pracodawcy korzystają jednak z możliwości wydania świadectwa pracy w terminie 7 dni od dnia ustania stosunku pracy i przesyłają wtedy pracownikowi świadectwo pracy na wskazany przez niego adres lub wzywają go do osobistego odbioru. Warto podkreślić, że pracodawca nie może uzależniać wydania świadectwa pracy w zasadzie od niczego, ani od rozliczenia z pracownikiem, ani od zdania przez niego mienia służbowego.
Pracownik – co może?
W związku z otrzymaniem świadectwa pracy w terminie, pracownik może żądać od pracodawcy sprostowania świadectwa pracy. Z uwagi bowiem na ilość informacji jakie znajdują się na świadectwie pracy, a przede wszystkim informacji o tym w jaki sposób nastąpiło ustanie stosunku pracy, może dojść do sytuacji, w której pracownik nie zgadza się z tym co zostało zamieszone w świadectwie pracy. W taki przypadku może żądać od pracodawcy sprostowania świadectwa pracy. Pracownik ma na powyższe 14 dni od dnia otrzymania świadectwa pracy. Następnie, pracownik ma ponownie 14 dni od dnia odmowy przez pracodawcę sprostowania, aby wystąpić do sądu z żądaniem sprostowania świadectwa pracy. Jednakże, należy pamiętać, że nawet niedochowanie powyższych terminów, nie zamyka pracownikowi drogi sądowej do żądania sprostowania świadectwa pracy.
Pracodawca nie wydaje świadectwa pracy
W przypadku, gdy pracodawca zwleka z wydaniem świadectwa pracy, nie reaguje na żądania pracownika, wtedy pracownik ma prawo do wystąpienia na drogę sądową z roszczeniem o zobowiązanie pracodawcy do wydania świadectwa pracy. I co ciekawe, taki wyrok sądu zastępuje świadectwo pracy, bowiem zawiera treść świadectwa jakie wydałby pracodawca. Pracownik ma aż trzy lata na wystąpienie z takim żądaniem, jednakże oczywistym jest, że najczęściej występuje się na drogę sądową jak najszybciej po upływie terminów pracodawcy do wydania świadectwa pracy.
Dodatkowo, kodeks pracy przewiduje jeszcze jedno uprawnienie dla pracownika w przypadku braku otrzymania świadectwa pracy lub wydania wadliwego świadectwa. Pracownikowi przysługuje wtedy roszczenie o naprawienie szkody jakiej doznał wskutek niewydania świadectwa pracy lub wadliwego jego wydania. Takie odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż okres 6 tygodni.
Jak wynika z powyższych rozważań, warto znać swoje prawa pracownicze, a w razie powzięcia wątpliwości czy pracodawca postępuje zgodnie z prawem, warto zwrócić się o poradę do prawnika.
Comments