top of page
adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak

Świadczenie ZUS w drodze wyjątku – co to takiego?

Przepisy ustawy emerytalno-rentowej przewidują możliwość zwrócenia się z wnioskiem do Prezesa ZUS o wypłatę świadczenia w drodze wyjątku. Jest to instytucja wyjątkowa, a jej celem jest zapewnienie ubezpieczonemu niezbędnych środków do życia w przypadku, gdy nie może on uzyskać prawa do emerytury lub renty albo renty rodzinnej.


Przesłanki

Jak w każdej instytucji o charakterze wyjątkowym, aby z niej skorzystać trzeba spełnić określone przepisami przesłanki, którymi są:

  1. niespełnienie warunków wymaganych do uzyskania prawa do emerytury lub renty – na skutek szczególnych okoliczności;

  2. brak możliwości podjęcia pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek;

  3. brak niezbędnych środków utrzymania.

Ponadto, aby wnieść wniosek do prezesa ZUS należy wcześniej otrzymać prawomocną decyzję odmowną ZUS. Czyli ubezpieczony musi wcześniej wyczerpać procedurę ubiegania się o prawo do renty czy emerytury czy renty rodzinnej.


Wymogi formalne

Wniosek do Prezesa ZUS nie składa się na formularzu, ale aby wykazać swoją sytuację finansową trzeba dołączyć formularz „Oświadczenie ERP-15”, czyli oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym i o sytuacji materialnej. Do wniosku należy też dołączyć prawomocną decyzję ZUS, jak również ewentualnie wszelkie dowody, które ubezpieczony uważa za istotne. Wniosek jest wolny od opłat.


Decyzja Prezesa ZUS

Istotą tej instytucji jest jej uznaniowość, co oznacza, że tylko i wyłącznie od uznania Prezesa ZUS zależy, czy świadczenie zostanie przyznane. Może zdarzyć się także sytuacja, w której pomimo spełnienia przez ubezpieczonego przesłanek do otrzymania świadczenia na tej drodze, Prezes ZUS świadczenia nie przyzna. Decyzja odmowna Prezesa ZUS jest zaskarżalna do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który bada czy w ramach swojego uznania Prezes ZUS nie wydał decyzji odmownej błędnie.

Comments


bottom of page